Zaboravi na bad hair day!
Počet ćemo ovako: njega o mokroj kosi puno je bitnija nego njega o suhoj kosi. Pitaš se zašto? Kada je kosa mokra, njezina struktura se mijenja, vjerovali ili ne. Ona postaje puno slabija, osjetljivija i zahtjeva pažljivu brigu i dobro osmišljene korake. Ono što napraviš s mokrom kosom, vidjet će se idućih nekoliko dana.
Ako si u uvjerenju da je dovoljno kosu raščešljati ujutro i navečer i prati je svakih nekoliko dana, morat ćemo te razuvjeriti. No, ljubomorni smo ako je tvoja kosa i s minimalnom njegom prekrasna. Bitno je da radiš ono što te veseli! Mi smo tu samo da ti pomognemo i damo prave savjete i alate kako da se osjećaš najljepše ikada.
Vratimo se na stvar i ponovimo prvo gradivo – najvažnije je znati kako se brinuti o mokroj kosi. Koliko je treba držati u ručniku, treba li je četkati dok je potpuno mokra i što točno napraviti da svako pranje kose bude maksimalno učinkovito i dobro za kosu? Sigurno smo da te ova pitanja muče i nikada ne uspijevaš pronaći dovoljno dobar odgovor.
Njega kose započinje još pod tušem
Prije nego što kreneš s brigom o kosi, moraš otkriti kakvo je tvoje vlasište, odnosno naginješ li više suhom, masom ili normalnom vlasištu. Ovisno o tome trebaš nabaviti proizvode koji odgovaraju tvom vlasištu i nude rješenje problema na koje nailaziš.
Koristi umjereno toplu vodu (ne vrelu, ni prehladnu) kako kosa ne bi doživjela šok i jake temperature ne bi utjecale na kvalitetu kose, a itekako mogu. Prehladnom nećeš uspjeti oprati prljavštinu na kosi niti učiniti da proizvod djeluje kako treba, a vrelom ćeš kosi pružiti nepotreban stres, spaliti je i time jako oštetiti. Umjerenost je ključ svega (iako mi volimo sve tvoje boje i ekstreme!).
Nemoj pretjerivati s nanošenjem šampona, dovoljno je pola šake da pokriješ tjeme i zapjeniš, a potom isperi i nanesi regenerator. Ovisno o regeneratoru, proizvod ostavi na kosi i do nekoliko minuta kako bi se sve upilo, a potom isperi. Također možeš nanijeti i regenerator koji se ne ispire, ali su zapravo obje opcije dobre ako se pravilno koriste.
Isto tako, nakon što naneseš regenerator, možeš nanijeti lagani serum kojim ćeš osigurati zadržavanje vlage u kosi nakon pranja. Stavljanje seruma će ti pomoći da lakše raščešljaš kosu, osobito ako je duga.
Pravilno korištenje ručnika u njezi mokre kose
Ovo radimo svi – stavimo mokru kosu u ručnik, držimo možda satima, a kada skidamo ručnik, kosu agresivno istrljamo kako bismo je ocijedili. Mnogi frizeri kažu kako je to vjerojatno najgore što možemo učiniti kosi. Razlog je potpuno jednostavan i ranije smo ga spomenuli – kosa je podložnija lomljenju kada je mokra.
Izbjegavaj mokru kosu predugo držati u ručniku jer to šteti kosi. Ručnik razvlači vlasi kose, uzrokuje zapetljavanje vlasti i često uzrokuje ispucane vrhove zbog kojih ćeš puno prije morati posjetiti svog frizera.
Najbolje bi bilo da višak tekućine nježno iscijediš ručnikom. Ne tako što ćeš agresivno istrljati kosu, već ćeš na svaki dio kose pritisnuti ručnik i tako upiti tekućinu. Ovo je puno nježnija metoda zbog koje ćeš kasnije kosu lakše raščešljati, a i pomoću koje ćeš imati manje zapetljanih vlasi.
Preporučeno vrijeme držanja kose u ručniku je nekih 20 minuta, nakon čega trebaš započeti s njegom kose nakon pranja.
Četkanje mokre kose
Ne znamo vjeruješ li nam, ali češljanje mokre kose treba izbjegavati. Ranije smo istaknuli da je kosa najslabija i osjetljiva na oštećenja dok je mokra, čime dodatno dolazi do oštećenja vlasi ako je češljaš. Najbolje bi bilo pričekati da se kosa gotovo ili potpuno osuši.
No, ako se baš bojiš da će ti se kosa previše zapetljati dok čekaš da se osuši, preporučuje se korištenje češljeva sa širokim zupcima uz što nježnije pokrete. Također, mokru kosu nemoj češljati od korijena prema vrhovima jer tako potencijalne zapetljane dijelove samo povlačiš prema vrhovima kose.
Preporučuje se raščešljavanje od vrhova prema korijenu. To ćeš učiniti tako što ćeš započeti negdje na sredini kose i raščešljati vrhove, a onda se prebaciti na korijen kako bi češalj kroz kosu prošao bez ikakvih problema.
Osim češljeva sa širokim zupcima, možeš koristiti i Noelle Eko četku za rasčešljavanje kose bez oštećenja. Eko četke za raščešljavanje savršene su za kosu i vlasište jer ti pružaju i masažu vlasišta i potiču prokrvavljenost, a samim time utječu na zdrav raste kose. Ako ti velike četke nisu uvijek toliko praktične, tu je i set za njegu kose i obrva u kojem dobiješ dvije četke za kosu, etui i pincetu. U setu se osim standardno velike četke, nalazi i ona koja će stati u gotovo svaku torbicu i koja će biti idealna za bilo koja putovanja.
Pravilno sušenje kose
Kada je u pitanju sušenje kose, najčešće se spominju dva potencijalna načina – prirodno ili pomoću sušila za kosu. Koju god metodu odabereš, na kraju ćeš dobiti iste rezultate, ali kod sušenja kose sušilom postoji više stvari koje trebaš primjenjivati da ne oštetiš kosu.
Prije nego započneš sa sušenjem, ključno je nanijeti proizvode kojima kosu štitiš od utjecaja topline (primjerice serum). Pripazi da temperatura sušila ne bude prejaka kako ne bi oštetilo kosu i nikada uređaj nemoj jako približavati kosi. Uvijek drži razmak od nekoliko centimetara kako bi serum za zaštitu imao utjecaja.
Nakon što je kosa osušena, još jednom prođi s češljem i na vrhove dodaj ulje po izboru za hidratizirane vrhove. Kosu možeš sušiti i prirodnim putem, ovaj način dulje traje i nije omiljen kod većine ljudi, ali je bolji za kosu. Dok kosu sušiš prirodnim putem ne izlažeš je visokim temperaturama sušila koje je oštećuje, a time ćeš automatski imati manje ispucanih vrhova.
No, sušenje kose prirodnim putem uključuje nekoliko trikova koji ovise o tipu kose. Ako je tvoja kosa ravna bit će dovoljno da kosu pustiš da se gotovo potpuno osuši, onda ju rasčešljaš te naneseš ulje od sredine prema vrhovima za hidratiziranje vlasi.
Kod stiliziranja i sušenja valovite do kovrčave kose potrebno je koristiti proizvode koji će hidratizirati kosu, poput lagane kreme za kovrče. Nakon nanošenja proizvoda upotrijebi okretne pokrete prstima kako proizvod bio dobro nanesen na kosu. Potom višak ukloni nježnim ručnikom, poželjno bi bilo da je ručnik od mikrofibre. Ako ti se kosa nakovrča nakon sušenja, nanesi lagani serum za zaglađivanje na ciljana područja na kosi i ta-da!
Kod njege vrlo kovrčave kose postupak je gotovo pa isti kao kod valovite kose, jedino što možeš gotovo pa zaboraviti na češljanje. Zbog krema i seruma u kosi pročešljat ćeš je prstima, kako bi kovrče bile pravilne i definirane, bez mnogo zapetljanih dijelova.
Neovisno o tipu kose koji imaš, nakon sušenja je važno nanijeti proizvode pomoću kojih ćeš hidratizirati kosu. Osim hidratacije, korištenje seruma i općenito pravilna njega kose utječu na sjaj, jačinu i zdravlje kose, a tome svi težimo.
Što još treba izbjegavati raditi dok je kosa mokra?
Postoji još nekoliko stvari koje moramo naglasiti i nadati se da ćeš ih izbjegavati raditi dok ti je kosa mokra.
1. Nemoj vezati kosu u rep ili punđu dok je mokra – iako neki ljudi imaju naviku vezati mokru kosu, preporuka je da se to ne radi. Kosa je već ionako maksimalno elastična dok je mokra, a vezanjem uzrokuješ dodatno istezanje, a time i oštećenje kose.
Osim toga, ako je mokra kosa zavezana, neće uspjeti proći dovoljno zraka da se posuši, što može uzrokovati ekcem ili druge iritacije kože.
2. Nemoj koristiti uređaje za ravnanje ili kovrčanje dok ti je kosa mokra – svi smo ponekad u žurbi i želimo čim prije srediti kosu, ali stiliziranje kose ravnanjem ili kovrčanjem dok je mokra ili nedovoljno osušena samo šteti kosi.
Istina je da ako ovo radiš samo „pržiš“ kosu, a konačan rezultat kojem se nadaš neće biti zadovoljavajući. Uz to, oštetit ćeš vrhove i vlasi, što nikako nije nešto što želiš napraviti svojoj kosi.
3. Nemoj ići spavati s mokrom kosom – spavanje s mokrom kosom može uzrokovati petljanje, lomljenje i istezanje kose, što će uzrokovati poseban pakao za one s kovrčavom kosom. Pričekaj da se kosa potpuno osuši prije nego legneš jer osim što činiš uslugu svojoj kosi, činiš uslugu i sebi jer ćeš kosu puno lakše raščešljati.
Commentaires (0)
Il n'y a pas de commentaires pour cet article. Soyez le premier à laisser un message !