How to Build Your Skin Care Routine (The Ultimate Guide)

Kako izgraditi svoju skin care rutinu (ultimativni vodič)

Nov 04, 2022Klara Banek

Čista koža, čist um


Ne moramo te uvjeravati i pisati niz razloga zbog kojih moraš imati svoju skin care rutinu. Ona bi se trebala poticati što je prije moguće, no svjesni smo da to ponekad nije slučaj. Razlozi su mnogobrojni, a dovode do toga da osim jutarnjeg umivanja ne radimo ništa za svoje lice.


Naravno, i umivanje će za neke biti dovoljno, ali nas većina nije takve sreće i potrebni su nam jasni i pravilni koraci kako bismo lice održavali lijepim i zdravim. Sigurno znaš dosta razloga zašto bi je skin care rutina potrebna, ali ćemo te podsjetiti na neke najvažnije.


Osim pozitivnog utjecaja na kožu, skin care rutina ima veliki utjecaj i na mentalno zdravlje osobe. Da, znamo, možda ti zvuči blesavo, ali razmisli. Skin care rutinu radimo svakodnevno, izdvajamo vrijeme u kojem se isključivo posvećujemo sebi, a pritom brinemo o izgledu i zdravlju svoje kože. Doslovce si svakoga dana dajemo tretman kao u nekom wellnessu.


Kada brinemo o sebi osjećamo se zadovoljnije, a u skin care rutini pronalazimo zadovoljstvo koje nas usrećuje. Zamisli to samo – svaki dan u tih pet, 10 ili 20 minuta koje uložiš u brigu o koži lica, ulažeš zapravo u svoju sreću.


Dakako, tu je i prvotna svrha skin care-a, a to je briga o koži. Kada radimo skin care rutinu, osiguravamo da naša koža dobije najbolje od proizvoda koje smo izabrali, u obliku sjaja, hidratacije i potrebne mješavine seruma i ulja koji čine čudesa za kožu.


Sada kada smo ti ukratko nabrojili samo neke prednosti skin care-a, pomoći ćemo ti i shvatiti kako da pravilno radiš skin care i ostvariš sve te prednosti.

Koji se sve koraci nalaze u skin care rutini?



Možda ti je prva pomisao kada razmišljaš o skin care-u umivanje, možda pranje sapunom i brisanje lica ručnikom, ali svakodnevni skin care uključuje nešto više koraka. Naravno, briga o koži ne mora se raditi samo ujutro, poželjno je iskoristiti proizvode i skin care napraviti prije spavanja kako bi koža upila sve dobre sastojke dok odmaramo od prethodnog dana.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Ovisno o tome u kojem dijelu dana nanosiš skincare, tvoj bi raspored nanošenja proizvoda trebao izgledati ovako:

Jutarnji skin care: gel za čišćenje lica, tonik, serum, sredstvo za hidrataciju, krema sa zaštitnim faktorom
Noćni skin care:
gel za čišćenje lica, tonik, serum, maska, sredstvo za hidrataciju.


Svaki od navedenih koraka važan je u njezi kože, a također je dobro zapamtiti i redoslijed kojim ih nanosimo na kožu za što bolji učinak. Nakon što smo naveli koji se točno koraci nalaze u skin care rutini, ukratko ćemo se osvrnuti i na važnost svakog koraka.

Prvi korak: čišćenje lica



Redovito čišćenje lica ključno je za održavanje zdravog izgleda i osjećaja kože. Čišćenjem lica se uklanjaju ulja, prljavštine i drugi neželjeni elementi s lica, a i pomaže pri povećanju i pravilnoj hidrataciji kože.


Lice čistimo zato što prekomjerno nakupljanje prljavštine na površini kože može uzrokovati začepljenje bora, što pak omogućuje bakterijama da uzrokuju razne upale i akne. Čišćenje lica se preporučuje ujutro, navečer i nakon vježbanja kako bi se uklonila sva prljavština i ostaci znojenja.


Ne postoji propisano vrijeme koliko dugo trebate čistiti lice. Samo pripazi da tijekom čišćenja proizvod dobro utrljaš u pore kako bi se uspješno uklonili svi negativni elemente koji mogu uzrokovati razne upale. Prije nego što se odvažiš na čišćenje lica, nabavi proizvode koji se preporučuju ovisno o tipu kože koji imaš (suha, masna ili normalna koža).


Samo čišćenje napravi tako da naneseš proizvod i ispereš s kože, a potom kožu osuši tapkanjem čistim ručnikom. Zapamti da ručnike mijenjaš često kako se na tkaninu ne bi nakupile bakterije koje će loše utjecati na kožu.

Drugi korak: tonik



Nakon čišćenja lica i uklanjanja neželjenih elemenata ili šminke, vrijeme je za tonik. Stavljanjem tonika stvara se zdrav sloj za bolje upijanje ostatka proizvoda za njegu kože. Gotovo pa na korištenje tonika u rutini možete gledati kao na dodatke hranjivim tvarima za kožu.


Oni nisu obavezni, ali mogu poslužiti kao dobar način za dodatno obnavljanje kože. Mogu se nanositi mekom blazinicom ili vatom tako da izliješ dovoljno tonika da vatica ili blazinica budu vlažni, ali ne i mokri. Potom nježno rasporedi tonik po licu i vratu koristeći blazinicu ili vatu, ovisno što preferiraš.


Važno je naglasiti da trebaš izbjegavati područje oko očiju i usne te obratiti posebnu pozornost na teže dostupna područja poput obrva, linije kose i bočnih strana nosa.

Treći korak: serumi



Serumi su poznati po sposobnosti da prodiru dublje u slojeve kože, obično ih koriste oni koji žele učiniti sve kako bi popravili i zaštitili te ostvarili mladolikiji i zdraviji izgled kože. Koristimo ih u skin care rutini zato što omogućuju da se snažni sastojci izravno unesu u kožu, a često pomaže u ublažavanju i sprječavanju specifičnih kožnih problema.


Važno je zapamtiti da se serumi nanose uvijek prije hidratantne kreme ili krema sa zaštitnim faktorom. Način primjene je vrlo jednostavan, a najbolje ga je na lice nanijeti prstima i tapkati u kožu. Pripazi da serum naneseš na cijelo lice i pričekaj nekoliko trenutaka prije nego prijeđeš na idući korak u rutini.

Četvrti korak: hidratacija lica



Kao što i sam termin govori, cilj ovog koraka je hidratacija lica. Glavna svrha hidratantnih krema je koži dati dovoljnu razinu vlažnosti i učiniti ju mekom na dodir. Ovakve vrste krema ponekad mogu imati zaštitni faktor, no nije ključno da imaju budući da u jutarnjoj ili dnevnoj rutini nakon hidratacije slijedi nanošenje zaštitnog faktora.

aaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Hidratantne kreme mogu se nanijeti ujutro ili navečer, a trebale bi biti zadnji korak u skin care rutini prije nanošenja šminke. Dok radiš noćni skin care, hidratantne kreme ili gelovi trebali bi biti posljednji dio rutine, budući da kremu sa zaštitnim faktorom ne stavljamo prije spavanja. Ako u svojoj noćnoj skin care rutini ne stavljaš serum ili tonik, hidratantnu kremu nanijeti odmah nakon čišćenja lica.


Kada nanosiš hidratantnu kremu na lice proizvod nanesi prstima na ključna područja poput čela, nosa, brade, obraza i vrata. Proizvod nanesi kružećim pokretima dok se potpuno ne upije u kožu. Isto vrijedi i za nanošenje hidratantne kreme prije šminkanja, pričekaj da se osuši prije nego započneš nanositi proizvode.

Peti korak: krema sa zaštitnim faktorom



Svaki make up guru i stručnjak kune se u pozitivan učinak kreme sa zaštitnim faktor, a uz to naglašavaju koliko je važno kremu sa zaštitnim faktorom nanijeti baš svaki dan.


O prednostima kreme sa zaštitnim faktorom mogli biti napisati stranice i stranice, ali ćemo izdvojiti samo tri ključne i pozitivne stvari u nošenju krema sa zaštitnim faktorom:


1. Pomažu u sprječavanju sitnih linija i bora
2. Pomažu u sprječavanju promjena boje kože i umanjuju crvenilo
3. Štite kožu od razvoja potencijalnog raka kože kojeg često uzrokuje neoprezno izlaganje suncu

Kako raditi skin care ovisno o tipu kože?



Razlikujemo četiri tipa kože – normalna, suha, masna i mješovita. Što to znači? Izraz „normalna“ koža najčešće označava dobro uravnoteženu kožu, odnosno onu koja nije previše masna niti previše suha. Idući na redu je „suhi“ tip kože u kojem koža proizvodi manje sebuma od normalne kože.


Zbog nedostatka sebuma suha koža ima manjak lipida koji su potrebni za zadržavanje vlage i izgradnje zaštitnog sloja protiv vanjskih utjecaja. Kod njege suhe kože važno je koristiti proizvode koji ne nadražuju kožu i ne pridonose uzrocima suhe kože. Pitaš se kako prepoznati suhu kožu? Često je zategnuta i gruba na dodir, a kada se gledaš u ogledalo izgledaš jako umorno.


Treći tip kože je „masni“ tip u kojem dolazi do pojačane proizvodnje sebuma. Prekomjerno stvaranje sebuma poznato je i kao seboreja. „Masna“ koža sklona je komedonima (crnim i bijelim miteserima) i različitim vrstama akni. Karakterizira ju mastan sjaj, posebice u T-zoni, odnosno području čela, nosa i brade. Također, ovakav tip kože možeš prepoznati i po vidljivim porama.


Posljednji tip kože je onaj mješoviti, kod koje tipovi kože variraju u T-zoni i na obrazima. Karakteriziraju je masna T-zona, proširene pore na području gdje prevladava masni tip s mogućim nečistoćama u obliku mitesera i akni. Iako je taj dio lica masniji, obrazi su najčešće normalni ili suhi.


Nakon što smo ukratko objasnili tipove kože, osvrnut ćemo se i na sastojke i proizvode koji se preporučuju ovisno o tipu kože. Za „masnu“ kožu preporučuju se proizvodi koji sadrže alfa hidroksi kiseline, benzoli peroksid i hijaluronsku kiselinu. Ovi sastojci se preporučuju zato što su učinkoviti u kontroli prekomjerne proizvodnje sebuma, a hijaluronska kiselina će proizvesti hidrataciju samo na područjima koja su potrebna.


Ako tvoja koža ulazi u suhi tip, potraži proizvode koji sadrže shea maslac i mliječnu kiselinu. Ovi proizvodi u kombinaciji pružaju hidrataciju i blagi piling kako bi koža izgledala blistavo. Još jedan od tipova kože je onaj osjetljivi tip, u kojem sve ovisi o tome kakvi proizvodi odgovaraju vašoj koži. Preporučuje se da koristiš proizvode koji sadrže aloe veru, zobene pahuljice i shea maslac zato što vrlo dobro hidratiziraju kožu i ne uzrokuju iritacije.


Za njegu masne kože preporučuju se tonici s primjerice uljem lavande te hidratantne kreme koje sadrže bakteriostatike poput čajevca i mliječnih fermenata. Također, u njezi masne kože preporučuje se čišćenje kože gelovima, a nikako sapunima jer sapuni mogu isušiti kožu koja je potom dodatno izlučivati sebum, a samim time će i koža biti još masnija.


Vjerojatno je najteže pronaći proizvode koje treba koristiti na mješovitoj koži zato što u nekim slučajevima morate koristiti različite proizvode na različitim dijelovima lica. Primjerice, možda trebaš koristiti lakše losione i gelove te upijajuće proizvode na T-zoni, a losione i kreme za suhe dijelove lica. Isto tako, to može značiti i korištenje proizvoda protiv akni na mjestima gdje one izbijaju, a na suhim dijelovima i oko očiju bi trebali koristiti hidratantne kreme.


Svakako prije nego odlučiš započeti svoju skincare rutinu, otkrij koji je tvoj tip kože i u savjetu s dermatologom pronađi proizvode koji bi najbolje odgovarali upravo tvom tipu lica.

Proizvodi koji olakšavaju skin care i imaju pozitivan učinak na mentalno zdravlje



Iako se u većini slučajeva ističe nanošenje proizvoda s prstima kako bi učinak bio što bolji, proizvode možete dodatno umasirati u kožu korištenje različitih alata. Korištenje alata poput rolera i masažera će osim na kožu, pozitivno utjecati i na mentalno zdravlje jer masiramo kožu i opuštamo se.


Jedan od omiljenih alata u njezi kože je Gua sha masažer, kamen od nehrđajućeg čelika koji pomaže kod smanjivanja napetosti u mišićima i potiče prokrvljenost. Savjetuje se da se Gua sha povlači od sredine lica prema rubovima, a prije korištenja ga možeš nakratko staviti u hladnjak kako bi se koža još brže probudila.

aaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaa

Osim masažera, vrlo je popularan i roler za lice koji će smanjiti natečenost, potaknuti prokrvljenost i aktivirati limfni sustav. Ako te zanima isprobavanje ovih proizvoda, Noelle ima odličan paket Skin Care Heaven u kojem uz masažer i roler dobivaš i pincetu te dva make up kista za flawless make up izgled.



Više članaka

Komentari (0)

Za ovaj članak još nema komentara. Reci nam svoje mišljenje!

Ostavi komentar

Komentari se pregledavaju prije objave